Ta strona ma ograniczoną obsługę przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.
Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Nowa formuła Redness Skin! 💫 Teraz z wąkrotką azjatycką i kasztanowcem dla jeszcze lepszych efektów 🌺

-10% na pierwsze zamówienie 🤍 Zapisz się do naszego newslettera i odbierz zniżkę!

Trądzik różowaty – jak sobie z nim poradzić?

Trądzik różowaty – jak sobie z nim poradzić?

Trądzik różowaty (Rosacea) to choroba przewlekła skóry twarzy, która rozwija się na podłożu zmian naczyniowych i łojotoku. Jest to dermatoza o wieloletnim przebiegu, podczas której występują okresy remisji i zaostrzeń.

Objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty w większym stopniu dotyczy kobiet, jednak u mężczyzn przybiera cięższe postacie. Najczęściej zmiany  dotyczą skóry twarzy, pojawia się na czole, nosie, brodzie, policzkach oraz fałdach nosowo-policzkowych. Rzadziej możemy go spotkać w górnej części dekoltu oraz pleców. Najczęściej występujące zmiany to:

 • Rumień,
 • Widoczne naczynia krwionośne,
 • Obrzęk skóry,
 • Teleangiektazje,
 • Grudki,
 • Krostki,
 • Zmiany zapalne

Przyczyny trądziku różowatego

Najczęstszą przyczyną Rosacea są uwarunkowania genetyczne. U osób z trądzikiem różowatym bardzo często w wywiadzie okazuje się, że chorował któryś z rodziców czy rodzeństwo. Również można zauważyć korelację między zachorowaniem na dermatozę, a pochodzeniem etnicznym. Z trądzikiem różowatym częściej mierzą się osoby o jasnej karnacji.

Kolejną przyczyną Rosacea jest skłonność do zaburzeń naczyniowych, występowania rumienia (również napadowego) oraz sieci rozszerzonych naczyń krwionośnych, tzw. teleangiektazji. Częstym podłożem choroby i występowania rumienia jest kontakt chorego z triggerami, czyli wyzwalaczami trądziku różowatego, do których nalżą:

 • Niektóre produkty spożywcze (m.in. czekolada, wątróbka, sos sojowy, owoce cytrusowe, pomidory, pikantne i gorące potrawy, produkty bogate w histaminę),
 • Alkohol, gorące napoje,
 • Nadmierny stres,
 • Wysokie temperatury, np. sauna,
 • Zmiany pogody,
 • Ćwiczenia fizyczne,
 • Promieniowanie UV,
 • Leki rozszerzające naczynia oraz steroidy,
 • Niektóre składniki kosmetyków, np. aceton, etanol, formaldehyd, laurylosiarczan sodu, mentol, wysokie stężenia kwasów AHA i BHA, substancje zapachowe.

Zauważono, że trądzik różowaty rozwija się również pod wpływem czynników infekcyjnych miejscowych (m.in. zakażenie nużeńcem ludzkim Demodex folliculorum oraz litofilnym drożdżakiem Malassezia furfur) oraz ogólnych (nieżyt żołądka, zakażenie Helicobacter pylori, choroby pasożytnicze).

Etapy rozwoju trądziku różowatego

Rosacea najczęściej pojawia się ok. 30. roku życia, a największe nasilenie choroby przypisuje się na okres między 40, a 60 rokiem życia. Zmiany początkowo rozpoczynają pojawiać się w środkowej części twarzy, stopniowo rozszerzając się na pozostały obszar. Wyróżniamy cztery podtypy trądziku różowatego:

 • Postać rumieniowa - na skórze pojawia się charakterystyczny rumień napadowy, który z czasem może przybierać postać utrwaloną, można zauważyć liczne rozszerzone naczynia krwionośne, objawom może towarzyszyć uczucie swędzenia, pieczenia i palenia skóry.
 • Postać grudkowo-krostkowa - na skórze pojawia się stały rumień, dodatkowo z widocznymi krostkami, cera wydaje się tłusta, pojawiają się zmiany zapalne (charakterystyczny jest brak występowania zaskórników, jak w trądziku pospolitym).
 • Postać guzkowa - oprócz wymienionych objawów, występują zmiany zapalne: guzki i blaszki z tendencją do przerostu; skóra wydaje się jakby „przerośnięta”, można zauważyć poszerzone i włókniejące gruczoły łojowe; postać ta najczęściej dotyczy mężczyzn.
 • Trądzik różowaty oczu (Ocular Rosacea) - w ciężkich postaciach dermatoza może objawiać się: zapalaniem spojówek, brzegów powieki oraz rogówki i tęczówki, pieczeniem, łzawieniem oczu, ogólnym obrzękiem, mogą pojawić się również torbiele na powiekach, nadwrażliwość na światło słoneczne oraz osłabienie widzenia.

Pod wpływem kontaktu osoby chorej na trądzik różowaty z wyzwalaczami dochodzi do pojawienia się przewlekłego stanu zapalnego. Ekspozycja na triggery powoduje m.in. uwalnianie wielu czynników stymulujących angiogenezę (tworzenie nowych naczyń krwionośnych). Uwalniane zostają reaktywne formy tlenu (wolne rodniki), dochodzi do uszkodzenia macierzy zewnątrzkomórkowej skóry i naczyń. Stan zapalny dodatkowo indukowany jest przez wzmożoną aktywność układu immunologicznego oraz zwiększoną ilość cytokin prozapalnych. Pikantne potrawy, gorące posiłki, kofeina, cynamon, alkohol czy promieniowanie UV aktywują receptory, które znajdują się na komórkach skóry oraz nerwach czuciowych. Pod ich wpływem dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zaostrzenia rumienia, obrzęku. W konsekwencji również uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry oraz zwiększonej transepidermalnej utraty wody (TEWL). Spożywanie pokarmów bogatych w histaminę powoduje nadmierną przepuszczalność naczyń krwionośnych, zwiększony przepływ krwi oraz nieprawidłowe funkcjonowania bariery śródbłonka.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

Ważnym elementem leczenia trądziku różowatego jest wprowadzenie celowanej suplementacji. Dobrym połączeniem składników aktywnych jest zastosowanie Dermosuplementu Acne Skin oraz Redness Skin

Product Image

Zestaw na trądzik różowaty

Redness Skin I Acne Skin

Efekty stosowania dermosuplementacji po 6 tygodniach.

Dermosuplement Acne Skin ma za zadanie zmniejszyć ilość niedoskonałości na skórze, wpływa na regulację produkcji sebum, zmniejsza stan zapalany oraz pomaga eliminować toksyny. Kompozycja substancji aktywnych działa przeciwtrądzikowo, przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo. Wśród składników aktywnych warto wymienić fiołek trójbarwny, który m.in. oddziałuje na regulację wydzielania sebum, witaminy z grupy B, które działają antyoksydacyjnie,  wpływają na prawidłowe funkcjonowanie skóry oraz zmniejszają stan zapalny. W dermosuplemnecie Acne Skin znajdziemy również cynk, który jest niezbędnym składnikiem mineralnym skóry, wspomaga leczenie dermatozy oraz łagodzi stan zapalny. Na uwagę zasługują również pre- i probiotyki, które wspierają prawidłowe funkcjonalnie układu pokarmowego oraz detoksykację organizmu.

Product Image

Czysta skóra bez trądziku

Acne Skin

Dermosuplement Redness Skin został stworzony z myślą o wsparciu skóry skłonnej do rumienia oraz rozszerzonych naczyń krwionośnych. Suplementacja wpływa na zwiększenie nawilżenia skóry (dzięki zawartości kwasu hialuronowego) oraz odporności na czynniki środowiska zewnętrznego. Ekstrakt z perełkowca japońskiego wpływa na redukcję wolnych rodników, które są częstą przyczyną stanu zapalnego w przebiegu Rosacea. Dodatek witaminy C w obu dermosuplemanatch działa antyoksydacyjnie oraz wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejszając ich przepuszczalność. Witamina K zapobiega pojawianiu się zasinień oraz wspiera gojenie ran, jest niezbędna w procesie krzepnięcia krwi.

Product Image

Jednolita skóra bez pękających naczynek i rumienia

Redness Skin

Dobrze dobrana suplementacja wzmocni skórę, zmniejszy stan zapalny oraz skutecznie wspomoże leczenie trądziku różowatego. W połączeniu z pielęgnacją oraz terapią dermatologiczną potrafi pozytywnie wpłynąć na wygląd i kondycję skóry.

 

Author Image

KOSMETOLOG Martyna Radziejewska

EKSPERT KOSMETOLOGII

Źródła

N. Śmietańska, W. Faruga-Lewicka, M. Kardas, Czynniki wpływające na przebieg trądziku różowateg, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 5/2022/vol.11, str. 161-166

A. Kołodziejczak, Kosmetologia TOM 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, str. 137-138.

Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, Edra Urban & Partner, wydanie 3, str. 74-76.

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Brakuje 300 zł do darmowej dostawy.
Produkty nie są już dostępne do zakupu