Ta strona ma ograniczoną obsługę przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.
Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Nowa formuła Acne Skin! 💫 Teraz z laktoferyną, karczochem i probiotykami dla jeszcze lepszych efektów ✅

-10% na pierwsze zamówienie 🤍 Zapisz się do naszego newslettera i odbierz zniżkę!

Trądzik, naczynka, zmarszczki - sprawdź co suplementować, żeby poprawić kondycję skóry

Trądzik, naczynka, zmarszczki - sprawdź co suplementować, żeby poprawić kondycję skóry

Każdy marzy o pięknej i nieskazitelnej skórze. Niestety – trądzik, pękające naczynka czy pojawiające się zmarszczki potrafią mocno to zmienić. Czy możemy temu zaradzić? Czy zmiany skórne są odwracalne? Okazuje się, że często tak! Trzeba tylko wiedzieć , z której strony najlepiej zadziałać i spojrzeć na to całościowo.

Zacznij od podstaw

Zdrowy tłuszcz – oprócz wody i nawilżenia nasza skóra potrzebuje też tłuszczu! A w zasadzie to właśnie z tłuszczu i jego składowych nasza skóra jest w dużej mierze zbudowana. Bariera hydrolipidowa, która znajduje się na skórze pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Kwas linolowy, kwas α-linolenowy, kwas γ-linolenowy czy kwasy dokozaheksaenowy i eikozapentaenowy są niezwykle ważne dla skóry. Zmniejszają uwalnianie prozapalnych eikozanoidów i lipooksygenazy. Pochodne kwasu α-linolenowego (ALA) mogą wpływać na działanie układu immunologicznego i mieć wpływ na przebieg trądziku pospolitego, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry

Witaminy z grupy B –dzięki nim możliwe jest gojenie i regeneracja. Witamina B5 wpływa na proliferację i różnicowanie keratynocytów, B9 niezbędna jest dla podziału komórkowego a niedobór witaminy B6 i B7 może powodować rumień czy łojotokowe zapalenie skóry.

Antyoksydanty czyli naturalne przeciwutleniacze. Zaliczamy tutaj polifenole, karotenoidy oraz witaminy: C, A i E. Najbardziej znane to EGCG (galusan epigallokatechiny) z zielonej herbaty, OPC (proantocyjanidyny) z ciemnych winogron czy kurkumina. Przeciwutleniacze chronią komórki skóry przed negatywnym działaniem reaktywnych form tlenu. Połączone z kolagenem będą wspomagały jego produkcję a w trądziku zmniejszą stan zapalny.

Cynk – jeden z najważniejszych mikroelementów. Nie tylko zmniejsza ilość niedoskonałości w przypadku trądziku ale również jest składnikiem metaloproteinaz macierzy zewnątrzkomórkowej – enzymów, które biorą udział w przebudowie kolagenu. A jak cynk pomaga przy skórze naczyniowej? Zmniejsza powstawanie stanów zapalnych i podrażnień, dzięki czemu rumień nie pojawia się tak często.

Masz już podstawy? To teraz zadbaj o resztę. W zależności od Twojego problemu możesz potrzebować innych składników. Zastanawiasz się czy można suplementować jeden składnik? Żeby osiągnąć najlepszy efekt warto zadziałać nie na pojedynczą ścieżkę powodującą problem a na każdą z możliwych.

Suplementacja dla skóry naczynkowej

Jeśli masz skórę naczyniową to idealna dla Ciebie będzie witamina C i witamina K. Wzmacniają one naczynia krwionośne, a witamina C dodatkowo wspomoże syntezę kolagenu. Podobne działanie będzie miała kwercetyna – jeden z antyoksydantów. Kwercetyna oprócz tego, że uelastycznia naczynia krwionośne to dodatkowo działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. A skoro już o antyoksydantach mowa. Każda skóra bardzo ich potrzebuje! Dzięki nim hamowane jest oksydacyjne uszkodzenie naczyń krwionośnych i komórek skóry. Ochronę naczyń krwionośnych zapewnia też dysmutaza ponadtlenkowa – jeden z filarów ochrony antyoksydacyjnej naszego organizmu. Jej duże ilości można znaleźć w ekstrakcie z melona. Dla cery naczyniowej pomocne będą też inne antyoksydanty tj karotenoidy. Oprócz działania przeciwutleniającego pełnią one rolę ochronną przed promieniowaniem słonecznym. Przy okazji, karotenoidy mogą redukować ilość przebarwień i wspomagają syntezę kolagenu. Źródłem karotenoidów jest np. luteina i zeaksantyna.

Dla idealnego kolorytu skóry niezbędna jest też miedź, która nie tylko wspomaga enzymy uczestniczące w syntezie melaniny ale też zapewnia prawidłowe usieciowanie kolagenu. Ważnym składnikiem dla skóry jest też cynk, który odpowiada za regenerację skóry i działa przeciwzapalnie. Nie możemy zapominać o witaminach z grupy B (B2, B3, B7-biotyna), których niedobór nie tylko przyspieszy starzenie się skóry ale też zmniejszy jej mechanizmy ochronne. A jeśli oprócz ochrony i wspomagania dla cery naczyniowej chcesz jeszcze zmniejszyć skutki starzenia się skóry to dodaj do suplementacji kwas hialuronowy. Połączenie tych składników, (znajdziesz je np. w Dermosuplemencie Redness Skin) zapewni wielokierunkową ochronę dla cery naczyniowej.

Product Image

Wzmocniona skóra bez pękających naczynek i rumienia

Redness Skin

 

Suplementacja dla skóry trądzikowej i mieszanej

Masz cerę trądzikową? Tutaj sprawdzi się wielokierunkowa suplementacja. Przede wszystkim powinnaś suplementować witaminy z grupy B (B2, B3, B5, B6, B7-biotyna). Ich niedobór nasila stany zapalne podczas trądziku i powoduje zwiększone wydzielanie sebum. W przypadku trądziku sprawdzi się też suplementacja dwoma aminokwasami – metioniną oraz cysteiną. Wzmacniają one prawidłową budowę skóry, a cysteina świetnie sprawdzić się zwłaszcza przy trądziku o podłożu hormonalnym. Na liście nie może też zabraknąć cynku, który od lat wykorzystywany jest w terapii trądziku.  Jego niedobór sprzyja nasileniu zmian trądzikowych.

Innym stosowanym od lat sposobem na walkę z trądzikiem jest wykorzystanie fiołka trójbarwnego. Badania potwierdzają, że jego ekstrakty działają przeciwbakteryjnie a zawarte w nim kwasy fenolowe i flawonoidy mają silne działanie przeciwzapalne. Inną rośliną, która sprawdzi się w trądziku jest też baobab. Nie tylko reguluje on pracę gruczołów łojowych ale też zapewnia regenerację skóry. Chcąc zmniejszyć wydzielanie sebum sięgnij po buraka lub ekstrakt z buraka, ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w walce z pryszczami i trądzikiem, a dodatkowo leczy przebarwienia poprzez zmniejszenie tworzenia się melaniny i usuwa toksyny z organizmu.

Mało osób wie, że przy terapii trądziku należy zadbać o jelita. Bakterie jelitowe wpływają na homeostazę skóry ale też poprawiają metabolizm insuliny zaangażowanej w patogenezę trądziku. Oprócz suplementacji błonnikiem pokarmowym warto suplementować bakterie probiotyczne, które wspierają organizm w eliminowaniu nagromadzonych toksyn, które mogą powodować wypryski. Badania naukowe pokazują nam bowiem, że zmiany skórne często są zaostrzane również przez nieodpowiedni skład bakterii jelitowych. W terapii trądziku skuteczny może okazać się zwłaszcza szczep Bifidobacterium breve – BR03 (DSM 16604).  Biorąc pod uwagę wieloczynnikową etiologię wyprysków, niezbędne jest rozwiązanie problemu od wewnątrz organizmu. Przykładem preparatu, który łączy w sobie wszystkie najważniejsze składniki przeciwtrądzikowe jest Dermosuplement Acne Skin. W przeciwieństwie do miejscowych terapii, które dotyczą tylko aktywnych wyprysków, Acne Skin jest ukierunkowany na wewnętrzne wygaszenie trądziku. Składniki zawarte w Acne Skin zmniejszają stan zapalny, działają bakteriobójczo oraz regulują wydzielanie sebum. 

Product Image

Czysta skóra bez trądziku

Acne Skin

Suplementacja odmładzająca (anti-aging)

Jak zadbać o skórę żeby opóźnić proces starzenia się? Przede wszystkim suplementuj kolagen rybi (ma znacznie lepsze działanie niż kolagen wołowy). Badania potwierdzają, że przyjmowanie kolagenu poprawia nawilżenie skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek. Sam kolagen to jednak nie wszystko! Suplementując kolagen nie zapominaj o składnikach potrzebnych do jego syntezy. Niezbędna jest oczywiście lizyna, czyli podstawowy aminokwas. Drugim niezbędnym składnikiem jest witamina C. Przy okazji witamina C zapobiega starzeniu się skóry związanym ze stresem oksydacyjnym. Oprócz witaminy C, do prawidłowej syntezy kolagenu niezbędny jest też cynk, który zadba o regenerację keratynocytów. Oprócz cynku warto dodać też miedź – zwiększa ilość fibroblastów i poprawia usieciowanie kolagenu. Oprócz kolagenu warto suplementować siarkę np. Dimetylosulfon (MSM). Jest ona podstawowym budulcem keratyny, czyli białka skóry. Działa również przeciwzapalnie i poprawia nawodnienie skóry.

Oczywiście nie możesz też zapominać o witaminach z grupy B (B1, B2, B3, B6, B5, B7 – biotyna, B12) . Ich niedobór zwiększa suchość skóry i jej podatność na podrażnienia. Poza tym witaminy z grupy B to podstawowe kofaktory wielu enzymów. W przypadku skóry starzejącej się należy również pamiętać o antyoksydantach np. zeaksantynie i luteinie, znajdziesz je w kwiatach aksamitki wniesionej. Wspomogą one organizm z zmiataniu wolnych rodników odpowiedzialnych za oksydacyjne starzenie się skóry. Przykładem preparatu, który łączy w sobie wszystkie najważniejsze składniki przeciwstarzeniowe jest Dermosuplement Youth Skin, który działa na najgłębsze warstwy skóry regenerując całą skórę od wewnątrz. 

Product Image

Odmłodzona skóra bez zmarszczek

Youth Skin

 

Planując swój beauty plan myśl całościowo i bądź cierpliwa – to najlepsza droga do efektów. Pamiętaj, że pielęgnacja skóry zaczyna się w jej najgłębszych warstwach. Jeżeli zadbasz o nią od środka wynagrodzi Ci piękną i zdrową cerą widoczną na zewnątrz.

Author Image

Dr Maja Czerwińska

DIETETYK KLINICZNY

Źródła

Meagen M. McCusker, Jane M. Grant-Kels, Healing fats of the skin: the structural and immunologic roles of the ω-6 and ω-3 fatty acids, Clinics in Dermatology, Volume 28, Issue 4, 2010, Pages 440-451.

Rembe JD, Fromm-Dornieden C, Stuermer EK. Effects of Vitamin B Complex and Vitamin C on Human Skin Cells: Is the Perceived Effect Measurable? Adv Skin Wound Care. 2018 May;31(5):225-233. doi: 10.1097/01.ASW.0000531351.85866.d9. PMID: 29672394.

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Brakuje 300 zł do darmowej dostawy.
Produkty nie są już dostępne do zakupu