Ta strona ma ograniczoną obsługę przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.
Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Nowa formuła Redness Skin! 💫 Teraz z wąkrotką azjatycką i kasztanowcem dla jeszcze lepszych efektów 🌺

-10% na pierwsze zamówienie 🤍 Zapisz się do naszego newslettera i odbierz zniżkę!

Pokaż mi swoją skórę a powiem Ci ile jesz cukru

Pokaż mi swoją skórę a powiem Ci ile jesz cukru

Każdy z nas marzy o pięknej, gładkiej i promiennej skórze. Dlatego nie ma się co dziwić, że wydajemy pieniądze na drogie zabiegi czy kosmetyki. A co jeśli to wszystko i tak będzie mało efektywne, jeśli nie zadbamy o dietę? 

Wpływ cukru na skórę

Badania pokazują, że to co jemy ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie ale też na wygląd skóry. Wyniki wskazują, że większa ilość zmarszczek związana jest z większą ilością cukru w diecie. Jak to się dzieje? Odpowiada za to proces nazywany glikacją białek. Brzmi skomplikowanie ale to nic innego jak niszczenie białek zawartych w skórze pod wpływem cukru z diety. Takim białkiem, które może ulegać glikacji jest np.  kolagen, czyli najważniejszy fundament naszej skóry. Nadmiar cukru powoduje, że włókna kolagenowe stają się mniej odporne i mało podatne na odbudowę. Podobne zjawisko zachodzi z elastyną, czyli drugim najważniejszym białkiem, które zapewnia nam jędrną skórę. Niestety, również keratynocyty (komórki naskórka) odczują skutek nadmiaru cukru – ich regeneracja będzie mocno osłabiona. Widzimy więc, że cukier uszkadza podstawowe białka skóry odpowiadające za jej młody wygląd. Co ciekawe, proces glikacji zachodzi dużo szybciej jeśli często wystawiamy skórę na promieniowanie słoneczne.

Druga rzecz, która ma wpływ na ilość glikowanych białek to sposób przygotowywania żywności. Zła wiadomość dla wielbicieli grillowania i smażenia – te produkty zdecydowanie szybciej spowodują uszkodzenie białek zawartych w skórze. Warto dodać, że oprócz tego, że białka glikowane spowodują szybsze starzenie się skóry to niestety spowodują również jej gorszą regenerację po każdym zabiegu kosmetologicznym. Badania pokazują nam, że ograniczenie ilości cukru w diecie może zredukować ilość glikowanego kolagenu nawet o 25%! Jeśli dodamy do tego ograniczenie produktów smażonych to efekt będzie jeszcze większy. Co ciekawe, niektóre produkty pomogą nam opóźnić proces glikacji. Są to np. czosnek, zielona herbata oraz przyprawy: cynamon i goździki. Bardzo ważne działanie będzie miał tutaj również silny przeciwutleniacz- resweratrol, który znajduje się w winogronach, jagodach i malinach. Jego działanie będzie  zmniejszało negatywny działanie cukru.

Wpływ tłuszczu na skórę

Zastanawiacie się czy tylko cukier jest szkodliwy dla skóry? Niestety nie. Badanie pokazują, że dieta bogata w dużą ilość tłuszczu pochodzenia zwierzęcego nasila w skórze reakcje zapalne. Powstaje  wtedy zjawisko nazywane stresem oksydacyjnym, które jest jednym z głównych czynników starzenia i pojawienia się zmarszczek. Wszystko to skutkuje uszkodzeniami skóry i mniejszą podatnością na regenerację.

Wpływ węglowodanów na skórę

Ale to nie wszystko. Szkodliwa dla skóry będzie również dieta bogata w sól, ostre przyprawy oraz ekstremalne diety niedoborowe. Jeśli chodzi o niedobory to szczególnie negatywny efekt będą miały niedobory witaminy A, witaminy C oraz witamin z grupy B. Do tego, że alkohol powoduje zniszczenie bariery ochronnej skóry, chyba też nikogo nie musimy przekonywać. Polskie badania Dudka i Borysławskiego potwierdzają te wszystkie obserwacje. Badacze zauważyli, że więcej soli, cukru, kawy oraz alkoholu było związana z większą ilością przebarwień i zmarszczek oraz mniejszym natłuszczeniem skóry.

Zła dieta sprzymierzeńcem trądziku

Czy dieta ma wpływ tylko na starzenie się skóry? Oczywiście, że nie. Nasila również zmiany trądzikowe. Produkty bogate w cukier, czyli produkty o tzw. wysokim indeksie glikemicznym zwiększają poziom IGF1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu), który zwiększa ilość androgenów – hormonów odpowiedzialnych za nadmiar wydzielania sebum i trądzik hormonalny. Badania pokazują, że już 12 tygodni diety opartej o niski indeks glikemiczny (mniej cukru, dużo warzyw i pełnoziarniste produkty zbożowe) spowodowało mniejsze nasilenie zmian oraz mniejsze stężenie hormonów odpowiadających za niektóre odmiany trądziku.

Author Image

Dr Maja Czerwińska

DIETETYK KLINICZNY

Źródła

Martalena br Purba BSc, MCN, Antigone Kouris-Blazos PhD, Naiyana Wattanapenpaiboon PhD, Widjaja Lukito MD, PhD, Elizabet M Rothenberg PhD, Bertil C. Steen MD, PhD & Mark L. Wahlqvist MD, FACN (2001) Skin Wrinkling: Can Food Make a Difference?, Journal of the American College of Nutrition, 20:1, 71-80, DOI: 10.1080/07315724.2001.10719017

Danby FW. Nutrition and aging skin: sugar and glycation. Clin Dermatol. 2010 Jul-Aug;28(4):409-11.

Nguyen HP, Katta R. Sugar Sag: Glycation and the Role of Diet in Aging Skin. Skin Therapy Lett. 2015 Nov;20(6):1-5. PMID: 27224842.

Cao Ch., Xiao Z., Wu Y., Ge Ch.: Diet and Skin Aging – from the perspective of food nutrition. 2020. 12, 870.

Smith RN, Mann NJ, Braue A, Mäkeläinen H, Varigos GA. The effect of a high-protein, low glycemic-load diet versus a conventional, high glycemic-load diet on biochemical parameters associated with acne vulgaris: a randomized, investigator-masked, controlled trial. J Am Acad Dermatol. 2007 Aug;57(2):247-56. doi: 10.1016/j.jaad.2007.01.046. Epub 2007 Apr 19. PMID: 17448569.

Dudek, K., & K Borysławski. (2016). Wpływ diety na parametry skóry u kobiet po 45 . roku życia. Kosmetologia Estetyczna, 5(6), 627–630.

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Brakuje 300 zł do darmowej dostawy.
Produkty nie są już dostępne do zakupu