Ta strona ma ograniczoną obsługę przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.
Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Nowa formuła Redness Skin! 💫 Teraz z wąkrotką azjatycką i kasztanowcem dla jeszcze lepszych efektów 🌺

-10% na pierwsze zamówienie 🤍 Zapisz się do naszego newslettera i odbierz zniżkę!

Minerały i witaminy na skórę – jakie suplementy na skórę przyjmować?

Minerały i witaminy na skórę – jakie suplementy na skórę przyjmować?

Dbanie o zdrową i piękną cerę to ważny element codziennej pielęgnacji. Oprócz odpowiednio dobranych kosmetyków czy zabiegów profesjonalnych, o skórę warto zadbać również od wewnątrz. Zdrowa, zrównoważona dieta oraz indywidualnie dobrana suplementacja, nastawiona na uzupełnienie ewentualnych niedoborów, to klucz do pięknej cery. Witaminy i minerały odgrywają ważną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej całego organizmu, w tym skóry. Suplementacja może wspomóc odpowiednią regenerację oraz wpłynąć na promienny wygląd cery.

Jakie witaminy na skórę są najważniejsze dla dobrego zdrowia i wyglądu?

Skóra odgrywa niezwykle istotną rolę w organizmie człowieka. Jest największym narządem, pełni wiele funkcji o fundamentalnym znaczeniu. Chroni wnętrze naszego organizmu przed czynnikami środowiska zewnętrznego (m.in. promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami), zapobiega transepidermalnej utracie wody TEWL (z ang. Transepidermal Water Loss), dba o odpowiednią regulację temperatury oraz syntezę witaminy D. Aby skóra mogła dobrze funkcjonować nie wystarczy tylko dobrze dobrana pielęgnacja. Na piękny wygląd cery największy wpływ ma stan zdrowia organizmu, zbilansowana dieta, regularny rytm dobowy, uzupełnienie ewentualnych niedoborów, zrównoważony wysiłek fizyczny oraz dbanie o dobrostan psychiczny. Wśród najistotniejszych witaminy dla skóry możemy wyróżnić:

  • Witamina A: Wspomaga regenerację skóry i utrzymanie jej zdrowego wyglądu
  • Witaminy z grupy B: Pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry oraz wspierają procesy naprawcze
  • Witamina C: Działa jako silny antyoksydant i pomaga w produkcji kolagenu, co przyczynia się do elastyczności i jędrności skóry. Witamina C naturalnie także poprawia koloryt skóry.
  • Witamina D: Wpływa na procesy naprawcze skóry oraz wspiera układ odpornościowy
  • Witamina E: Działa jako silny antyoksydant i chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki
  • Witamina K: Odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi i może pomóc w redukcji widoczności siniaków i przebarwień skóry

Witamina A

Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, stanowi ważny składnik dla zachowania zdrowego i młodego wyglądu skóry. Jej wchłanialność w organizmie jest zależna od spożytej ilości tłuszczu oraz białka. Substancja stymuluję syntezę białek, proliferację oraz proces złuszczania komórek naskórka. Witamina A wpływa na: pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, grubość naskórka, degradację melaniny, a także bierze udział w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Niedobory witaminy A mogą w znaczący sposób odbić się na wyglądzie i kondycji skóry. Objawia się to: nieprawidłowym procesem rogowacenia, nadmierną suchością czy kruchością włosów i paznokci.

Rola witaminy A nie kończy się jedynie na regeneracji naskórka. Składnik jest równie ważny dla całego organizmu. Bierze udział chociażby w produkcji hormonów wydzielonych przez kory nadnerczy i tarczycy.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie. Składniki odżywcze są szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Biorą udział w wielu reakcjach i procesach w nim zachodzących. Braki witamin z grupy B mogą objawiać się zaburzeniami w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego, spowolnieniem procesów gojenia, zaburzeniem wydzielania łoju, wypadaniem włosów, pogrubieniem skóry, szczególną wrażliwością, szorstkością, zaczerwienieniem, przyspieszonym procesem starzenia, hiperpigmentacjami, a także zaostrzeniem łojotokowego oraz atopowego zapalenia skóry.

Witaminy z grupy B uczestniczą w syntezie hormonów, neuroprzekaźników, wpływają na metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów. Wpływają także na odpowiednie nawilżenie skóry. Niedobór witamin z grupy B może powodować pogorszenie samopoczucia oraz uczucie zmęczenia czy senność.

Witamina E

Witamina E, podanie jak witamina A, jest rozpuszczalna w tłuszczach. Substancja jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i wolnych rodników. Pomaga w utrzymaniu nawilżenia cery oraz poprawia jej elastyczność. Witamina E bierze udział w syntezie białek podporowych skóry, zapobiega rozwojowi rumienia, który może pojawiać się pod wpływem promieniowania UV. Niedobory tego składnika mogą wpłynąć na zwiększone rogowacenie skóry. Dodatkowo, witamina E przyspiesza gojenie ran i blizn, co czyni ją korzystną dla osób z problematyczną skórą. Bez odpowiednich „zapasów” witaminy E, może dojść do peroksydacji lipidów oraz sieciowania kolagenu, co może bezpośrednio wpłynąć na przyspieszenie procesu starzenia. Warto zwrócić uwagę na synergistyczne działanie witaminy C i E, które wspólnie zapobiegają uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki.

Witamina C

Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, a ludzki organizm nie jest w stanie sam jej syntetyzować. Dlatego istotne jest dostarczenie witaminy C wraz z pożywieniem. Niedobory witaminy najczęściej jako pierwsze manifestowane są na skórze i błonach śluzowych, objawiając się dysfunkcją bariery hydrolipidowej, utrudnionym gojeniem, fotostarzeniem, infekcjami czy nowotworzeniem. Większą skuteczność w działaniu witaminy C na cerę można zauważyć w połączeniu z witaminą E.

Witamina C jest znana ze swoich właściwości przeciwutleniających. Ten świetny antyoksydant pomaga zwalczyć uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki. Witamina C jest również niezbędnym elementem do produkcji kolagenu przez fibroblasty. Kolagen to białko podporowe skóry, które jest odpowiedzialne za jej elastyczność i jędrność. Stymulacja wytwarzania kolagenu wymaga zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C dostarczaną do skóry z pożywieniem oraz codzienną pielęgnacją. Witamina C bierze udział w syntezie ceramidów, co bezpośrednio wypływa na kondycję bariery skórnej. Regularne spożywanie witaminy C działa również przeciwzapalnie.

Witamina D

Dość powszechnym zjawiskiem są niedobory witaminy D. Ma to bezpośredni wpływ na funkcjonalnie całego organizmu, ponieważ receptory dla tej witaminy odnotowano praktycznie w każdej komórce naszego ciała. Witamina D syntetyzowana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego UV.
Witamina D odgrywa ważną rolę w regulacji wzrostu komórek skóry, a jej niedobór może przyczyniać się do ich nadmiernego namnażania, co może prowadzić do takich problemów jak chociażby łuszczyca. Witamina D wpływa na szczelność bariery hydrolipidowej skóry, ma właściwości przeciwzapalne, bierze udział w odpowiedzi immunologicznej, może zmniejszać stan zapalny skóry i przyczyniać się do łagodzenia objawów trądziku, łuszczycy czy egzemy. Witamina D odgrywa kluczową rolę w procesach gojenia ran oraz blizn.

Witamina K

Witamina K również nie jest bez znaczenia, jeśli mowa o zdrowej i pięknej skórze. Witamina ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny. Działa na naczynia krwionośne, wspomagając ich zdrowie i elastyczność, co może przyczynić się do zmniejszenia widoczności siniaczków i cienkich naczynek krwionośnych. Jej niedobry mogą znacząco wydłużyć proces gojenia ran (witamina K odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi). Dodatkowo działa również jako przeciwutleniacz, pomagając zwalczać szkodliwy wpływ wolnych rodników. Dzięki czemu opóźnia procesy starzenia się skóry.

Minerały ważne dla dobrej kondycji skóry

Oprócz witamin, na kondycję skóry mają również wpływ inne składniki odżywcze, takie jak minerały. Do najistotniejszych substancji w tej grupie należą:

Cynk

Cynk odgrywa kluczową rolę w regulacji produkcji sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe. Nadmierna produkcja sebum może prowadzić do trądziku i problemów skórnych. Cynk pomaga utrzymać równowagę, co może przyczynić się do zmniejszenia nadmiernego przetłuszczania się skóry. Jest również niezbędnym elementem do syntezy kolagenu. Cynk jest istotnym składnikiem wielu procesów naprawczych, zapobiega chociażby uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem UV.

Cynk wykazuje również działanie przeciwzapalne, które może przynieść korzyści w przypadku stanów zapalnych skóry: trądziku, egzemie czy atopowym zapaleniu skóry. Zmniejsza stan zapalny, łagodzi zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Pomaga w stymulacji odpowiedzi immunologicznej, co przyczynia się do ochrony przed infekcjami, bakteriami i innymi szkodliwymi czynnikami.

Selen

Selen jest składnikiem niektórych enzymów antyoksydacyjnych, które pomagają neutralizować wolne rodniki w organizmie. Zmniejsza stres oksydacyjny oraz uszkodzenia skóry spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV. Selen ma również wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego. Poprawia odpowiedź immunologiczną organizmu, wspierając jego zdolność do zwalczania infekcji i zapobiegania stanom zapalnym skóry. Jego niedobory mogą zaostrzać takie choroby, jak AZS, łuszczyca, trądzik dojrzały czy młodzieńczy.

Miedź

Miedź pełni ważną rolę w procesach antyoksydacyjnych organizmu. Jest składnikiem enzymów, takich jak dysmutaza ponadtlenkowa, które pomagają zwalczać szkodliwe działanie wolnych rodników. Dzięki temu miedź może pomagać w ochronie skóry przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i zmniejszać ryzyko przedwczesnego starzenia się skóry. Minerał odgrywa również rolę w regulacji funkcji układu immunologicznego. Pomaga w utrzymaniu zdolności obronnej skóry przed infekcjami oraz stymuluje procesy zapalne w celu zwalczania patogenów.

Krzem

Krzem znajduje się we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu. Minerał bierze udział w syntezie kolagenu, elastyny oraz GAG, które odpowiadają za młody wygląd skóry. Dodatkowo działa przeciwzapalnie oraz wspiera proces gojenia. Niedobory krzemu mogą wpływać na przyspieszony proces starzenia, trudności w gojeniu, łamliwość i suchość włosów oraz paznokci.

Jakie są źródła minerałów i witamin na cerę w naszej diecie?

W diecie można znaleźć wiele źródeł minerałów i witamin, które są korzystne dla zdrowia skóry. Ważne jest, aby zachować rozmaitość posiłków. Najlepiej spożywać różne grupy produktów, aby dostarczyć organizmowi szeroki zakres składników odżywczych.

Najlepszym źródłem witamin i minerałów są owoce i warzywa oraz produkty odzwierzęce. Największe zasoby witaminy A znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak wątroba, ryby (np. tuńczyk, łosoś), jaja i mleko. Prowitaminę A (beta-karoten) można znaleźć w zielonych warzywach liściastych, marchwi, dyni i słodkich ziemniakach. Z kolei najlepszym źródłem witaminy E są: orzechy, nasiona, oleje roślinne oraz awokado. Witaminę C możemy znaleźć w: cytrusach, papryce, kiwi, truskawkach, jagodach oraz zielonych warzywach liściastych. Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, brokuły i kapusta, są również bogatym źródłem witaminy K. Witaminy z grupy B znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, orzechach, nasionach, nabiale, mięsie oraz rybach, zielonych częściach warzyw, owocach: m.in. bananach, awokado, pomarańczach. Głównym, naturalnym źródłem witaminy D jest promieniowanie słoneczne, które pomaga organizmowi wytwarzać tę witaminę. Jednak małe ilości witaminy D można znaleźć w tłustych rybach, takich jak łosoś, makrela i sardynki, a także w żółtkach.

Author Image

Dr Maja Czerwińska

DIETETYK KLINICZNY

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Brakuje 300 zł do darmowej dostawy.
Produkty nie są już dostępne do zakupu