Ta strona ma ograniczoną obsługę przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.
Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Zapisz się do NEWSLETTERA i odbierz -10% na pierwsze zamówienie 🖤

Zapisz się do NEWSLETTERA i odbierz -10% na pierwsze zamówienie 🖤

Jak skutecznie pozbyć się trądziku?

Jak skutecznie pozbyć się trądziku?

Trądzik ma bardzo złożoną etiopatogenezę. Związany jest nie tylko z nadprodukcją sebum i hiperproliferancją bakterii Cutibacterium Acnes ale też m.in. z hiperkaratynizacją mieszków włosowo łojowych i stanem zapalnym. Dlatego działanie nastawione na zmniejszenie niedoskonałości również musi być wielkoczynnikowe. O czym pamiętać?

Dieta z niskim indeksem glikemicznym

W dużym skrócie: odstaw cukier i wybieraj pełnoziarniste chleby, kasze i makarony. I nie zapominaj o warzywach! Taka dieta nie tylko pomaga obniżyć poziom androgenów (hormonów zaangażowanych w rozwój trądziku) ale też obniża poziom insuliny i IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu 1), które nasilają hiperproliferację (rozrost) gruczołów łojowych i keratynocytów, przez co mogą nasilać trądzik. Dodatkowo, cukier zaostrza stan zapalny, więc będzie działał niekorzystnie w wielu szlakach prowadzących do trądziku.

Uważaj na nabiał

Chociaż badania nie są jednoznaczne to część z nich pokazuje niekorzystny wpływ nabiału, zwłaszcza dużej jego ilości, na zmiany trądzikowe. Najprawdopodobniej związane jest to ze zwiększaniem stężenia insuliny i IGF-1. Drugą przyczyną takiego efektu jest działanie aminokwasu o nazwie leucyna (który zawarty jest w mięsie i nabiale) w aktywacji szlaków prozapalnych. Czy to oznacza całkowitą rezygnację z nabiału? Niekoniecznie. Badania pokazują raczej żeby nie jeść nabiału w bardzo dużej ilości i raczej wybierać dobrej jakości nabiał fermentowany niż mleko. Ale oczywiście – obserwuj indywidualną reakcję na nabiał! Przy okazji… Badania nie pokazują przewagi diety wegańskiej w zmniejszaniu ilości zmian trądzikowych. Co ciekawe, inne aminokwasy zawarte w produktach mięsnych i nabiale takie jak lizyna i metionina działają korzystnie w trądziku. Dlatego ważna jest urozmaicona dieta i indywidualna tolerancja. 

Jedz kwasy omega 3

Działają przeciwzapalnie i obniżają IGF-1. Badania pokazują, że suplementacja kwasów omega 3 i/lub kwasu gamma-linolenowego już po 10 tygodniach zmniejszyła liczbę zmian trądzikowych. Uwaga! Odwrotnie do kwasów omega 3 działają tłuszcze nasycone i TRANS (fast foody, słodycze, smażone potrawy) – one zaostrzają trądzik.

Dbaj o jelita 

Co wspólnego mają trądzik i jelita? Wbrew pozorom – bardzo dużo! Bakterie jelitowe pomagają utrzymać homeostazę (równowagę) skóry, poprawiają metabolizm insuliny a także zwiększają ilość przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych. Jak zatem zadbać o jelita? Po pierwsze dostarczyć „pokarm”, czyli błonnik pokarmowy po drugie bakterie bakterie probiotyczne, które wspierają organizm w eliminowaniu nagromadzonych toksyn, które mogą powodować wypryski. Badania naukowe pokazują nam bowiem, że zmiany skórne często są zaostrzane również przez nieodpowiedni skład bakterii jelitowych. W terapii trądziku skuteczny może okazać się zwłaszcza szczep Bifidobacterium breve – BR03 (DSM 16604). Możesz też pomyśleć o dodatkowym wspomaganiu, jakim jest suplementacja, która łączy błonnik z probiotykami. Takie połączenie znajdziesz w Dermosuplemencie Acne Skin.

Pamiętaj o cynku

Jest niezbędny dla zdrowia skóry i działa bakteriostatycznie na bakterie Cutibacterium Acnes, które odpowiadają za trądzik. Niedobór cynku znacznie częściej stwierdzany jest u osób za zaostrzonymi zmianami trądzikowymi. Dlatego zadbaj o jego odpowiednią ilość!

Uzupełnij witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B to podstawy bez nich trudno wyobrazić sobie zdrową skórę. W trądziku najważniejsze witaminy z grupy B to B5 (kwas pantotenowy – niezbędny do podziału keratynocytów), niacyna (witamina B3) – działa przeciwzapalnie, B2 i B6 – niedobór może powodować rumień czy łojotokowe zapalenie skóry,  biotyna (witamina B7) – zapobiega nadprodukcji sebum.

Postaw na zioła i ekstrakty roślinne

Działają poprzez wiele szlaków, niektóre mają właściwości silnie przeciwzapalne, inne oddziaływają na hormony zaangażowane w etiopatogenezę trądziku a jeszcze inne zmniejszają wydzielanie sebum. Mogą być stosowane zarówno zewnętrznie lub doustne. Jakie sprawdzą się najlepiej w przypadku trądziku? Przede wszystkim fiołek trójbarwny.  Badania potwierdzają, że jego ekstrakty działają przeciwbakteryjnie a zawarte w nim kwasy fenolowe i flawonoidy mają silne działanie przeciwzapalne. Inną rośliną, która sprawdzi się w trądziku jest też baobab. Nie tylko reguluje on pracę gruczołów łojowych ale też zapewnia regenerację skóry. Chcąc zmniejszyć wydzielanie sebum sięgnij po buraka lub ekstrakt z buraka, ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w walce z pryszczami i trądzikiem, a dodatkowo leczy przebarwienia poprzez zmniejszenie tworzenia się melaniny i usuwa toksyny z organizmu. 

Nie pomijaj antyoksydantów

Jedną z przyczyn trądziku jest stres oksydacyjny i reaktywne formy tlenu. Osoby z nasilonym trądzikiem mają niższe stężenia przeciwutleniaczy we krwi. Dlatego dieta bogata w antyoksydanty jest tak wazna. Polecamy szczególnie zeaksantyne i luteinie, znajdziesz je w kwiatach aksamitki wniesionej. Wspomogą one organizm z zmiataniu wolnych rodników odpowiedzialnych za oksydacyjne starzenie się skóry. Jednym z najbardziej znanych jest również OPC (proantocyjanidyny) z ciemnych winogronnp. OPC jest w trądziku idealnym rozwiązaniem!

Szukasz jednego preparatu na trądzik, który łączy w sobie wszystkie najważniejsze składniki? 

W przypadku cery trądzikowej najskuteczniejsza będzie wielokierunkowa suplementacja. Sprawdź Dermosuplement Acne Skin. W przeciwieństwie do miejscowych terapii, które dotyczą tylko aktywnych wyprysków, Acne Skin jest ukierunkowany na wewnętrzne wygaszenie trądziku. Składniki zawarte w Acne Skin (witaminy, zioła, ekstrakty roślinne, błonnik i  probiotyki) zmniejszają stan zapalny, działają bakteriobójczo oraz regulują wydzielanie sebum, dodatkowo płynna formuła zapewnia większą absorpcję składników, a produkt jest bez cukru.

Product Image

Czysta skóra bez trądziku

Acne Skin

Author Image

Dr Maja Czerwińska

DIETETYK KLINICZNY

Źródła

Sánchez-Pellicer P, Navarro-Moratalla L, Núñez-Delegido E, Ruzafa-Costas B, Agüera-Santos J, Navarro-López V. Acne, Microbiome, and Probiotics: The Gut-Skin Axis. Microorganisms. 2022 Jun 27;10(7):1303. doi: 10.3390/microorganisms10071303. PMID: 35889022; PMCID: PMC9318165.

Rostami Mogaddam M, Safavi Ardabili N, Maleki N, Soflaee M. Correlation between the severity and type of acne lesions with serum zinc levels in patients with acne vulgaris. Biomed Res Int. 2014;2014:474108. doi: 10.1155/2014/474108. Epub 2014 Jul 24. PMID: 25157359; PMCID: PMC4135093.

Baldwin H, Tan J. Effects of Diet on Acne and Its Response to Treatment. Am J Clin Dermatol. 2021 Jan;22(1):55-65. doi: 10.1007/s40257-020-00542-y. Erratum in: Am J Clin Dermatol. 2020 Dec 26;: PMID: 32748305; PMCID: PMC7847434.

Meixiong J, Ricco C, Vasavda C, Ho BK. Diet and acne: A systematic review. JAAD Int. 2022 Mar 29;7:95-112. doi: 10.1016/j.jdin.2022.02.012. PMID: 35373155; PMCID: PMC8971946.

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Brakuje 300 zł do darmowej dostawy.
Produkty nie są już dostępne do zakupu