Ta strona ma ograniczoną obsługę przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.
Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Nowa formuła Redness Skin! 💫 Teraz z wąkrotką azjatycką i kasztanowcem dla jeszcze lepszych efektów 🌺

-10% na pierwsze zamówienie 🤍 Zapisz się do naszego newslettera i odbierz zniżkę!

Kolagen -po jakim czasie zobaczysz na skórze efekty suplementacji kolagenem?

Kolagen -po jakim czasie zobaczysz na skórze efekty suplementacji kolagenem?

Wiele osób suplementując kolagen nie wie, jakich efektów może się spodziewać. Wiele osób również sądzi, że korzystne efekty będą zauważalne dopiero po kilku miesiącach. Sprawdź co pokazują wyniki badań naukowych.

O korzystnych i potwierdzonym licznymi badaniami działaniu kolagenu możesz przeczytać tutaj.

W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na konkretnych faktach i liczbach. Jak szybko zobaczysz na skórze, włosach i paznokciach efekty stosowania kolagenu? Sprawdź sama!

Kiedy zobaczę efekty suplementacji kolagenem?

Najwięcej badań ocenia stosowanie suplementacji właśnie na skórę. Jak długo trzeba czekać na efekty? Część badań wskazuje, że suplementacja kolagenu już po 8 tygodniach powodowała poprawę elastyczności skóry w grupie suplementowanej. U osób, które kontynuowały suplementację przez kolejne 4 tygodnie zauważono wyższy wskaźnik elastyczności skóry. W innym badaniu wykazano, że już 4 tygodniowa suplementacja spowodowała mniejszą o 7,2% objętość zmarszczek w okolicy oczu. Efekt ten był jeszcze bardziej widoczny po 8 tygodniach stosowania kolagenu.

Jak kolagen działa na skórę twarzy?

Najbardziej widoczny efekt był zaobserwowany właśnie w okolicy oczu. Redukcja zmarszczek wynosiła w tej okolicy prawie 49,9%. Ważna jest również obserwacja, że po 4 tygodniowej przerwie w suplementacji zmniejszenie objętości zmarszczek nadal było obserwowane. W badaniu zaobserwowano zwiększoną o 65% zawartość prokolagenu typu I, wzrost zawartości elastyny o 18% oraz wyższe o 6% stężenie fibryliny po 8 tygodniach. Fibrylina to białko tkanki łącznej natomiast kolagen i elastyna to główne białka stanowiące rusztowanie skóry. Badania in vitro wykazały stymulujący efekt kolagenu na fibroblasty i zmniejszoną ekspresję metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej 2 (MMP-2). MMP-2 jest enzymem odpowiedzialnym za degradację włókien kolagenowych i elastynowych. W związku z tym kolagen ma działanie przeciwstarzeniowe. Suplementacja kolagenu zmniejszała także widoczność porów skóry u 81% osób badanych. W innym badaniu efekt był widoczny po 90 dniach suplementacji kolagenu. Skuteczną poprawę wyglądu skóry stwierdzono także w przypadku połączenia suplementacji kolagenem z witaminą C i cynkiem. Dawki stosowane w badaniach były zwykle na poziomie 2,5-5g dziennie. Dla porównania: w preparacie Youth Skin znajdziesz 5g kolagenu. W dermosuplemencie oprócz kolagenu znajdziesz również składniki wspomagające budowę kolagenu (jak witamina C i cynk)  oraz inne związki i antyoksydanty o działaniu przeciwstarzeniowym (luteina, zeaksantyna, antocyjany, siarka MSM, witaminy z gr. B).

Product Image

Odmłodzona skóra z efektem liftingu

Youth Skin

Jak kolagen działa na paznokcie?

Czy kolagen wpływa na paznokcie? Okazuje się, że tak! Stosowanie peptydów kolagenowych przez 24 tygodnie spowodowało przyspieszenie tempa wzrostu paznokcia o 12%. Odnotowano również zmniejszenie o 42% częstości łamania się paznokci. W badaniu aż 64% uczestników doświadczyło poprawy w zakresie łamliwych paznokci a subiektywna ocena odczuć z suplementacji wykazała, że 80% uczestników badania widzi pozytywne efekty suplementacji. Co ciekawe, w badaniu zaobserwowano, że w okresie przerwy od stosowania suplementu (czyli po 28 tygodniach) efekty suplementacji były widoczne już o 88% badanych. Efekt ten jest związany z korzystnym wpływem kolagenu na macierz i łożysko paznokcia. Suplementacja kolagenem związana jest z wyższą ekspresją białek i receptorów takich jak GPCRs i KRAPs, które wpływają na stan naskórka i przydatków skóry (włosy, mieszki włosowe, paznokcie).

Jak kolagen działa na włosy?

Podobnie jak na paznokcie, kolagen wykazuje również korzystne działanie na włosy. Testy in vitro wskazują, że stosowanie kolagenu poprawia tempo proliferacji komórek mieszków włosowych. W porównaniu z grupą kontrolną (hodowla komórkowa bez kolagenu) tempo proliferacji było wyższe w grupie z kolagenem o około 31%. Widoczne były również korzystne zmiany w grubości włosów.  Z kolei suplementacja kolagenu przez kobiety spowodowała wzrost grubości włosów o 1,93±0,42qm. Natomiast w grupie placebo zauważono bardzo nieznaczne zmniejszenie średnicy włosa (prawdopodobnie związane ze starzeniem się). W badaniu wzięły udział kobiety, które przyjmowały codziennie 2,5g peptydów kolagenowych (preparat Youth Skin zawiera dawkę aż 5g kolagenu czyli dwa razy większą dawkę). Efekt działania kolagenu może być spowodowany działaniem peptydów kolagenowych na mitochondria mieszków włosowych a także poprawę ukrwienia i mikrokrążenia.

Author Image

Dr Maja Czerwińska

DIETETYK KLINICZNY

Źródła

Hexsel, Doris; Zague, Vivian; Schunck, Michael; Siega, Carolina; Camozzato, Fernanda O; Oesser, Steffen(2017). Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails. Journal of Cosmetic Dermatology, (), –. doi:10.1111/jocd.12393.

Oesser S. The oral intake of specific Bioactive Collagen Peptides has a positive effect on hair thickness. 2020; 1:134-138. DOI 10.17470/NF-020-0019.

Proksch E, Segger D, Degwert J, Schunck M, Zague V, Oesser S. Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(1):47-55. doi: 10.1159/000351376. Epub 2013 Aug 14. PMID: 23949208.

Campos MBG, PatrAA­cia Maia (2015). An Oral Supplementation Based on Hydrolyzed Collagen and Vitamins Improves Skin Elasticity and Dermis Echogenicity: A Clinical Placebo-Controlled Study. Clinical Pharmacology & Biopharmaceutics, 4(3), –. doi:10.4172/2167-065X.1000142.

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Brakuje 300 zł do darmowej dostawy.
Produkty nie są już dostępne do zakupu