Ta strona ma ograniczoną obsługę przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.
Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Nowa formuła Redness Skin! 💫 Teraz z wąkrotką azjatycką i kasztanowcem dla jeszcze lepszych efektów 🌺

-10% na pierwsze zamówienie 🤍 Zapisz się do naszego newslettera i odbierz zniżkę!

8 sposobów na zmniejszenie zaczerwienienia i pękające naczynka

8 sposobów na zmniejszenie zaczerwienienia i pękające naczynka

Każda posiadaczka skóry naczyniowej wie, że dbanie o nią to nie lada wyzwanie.

Najczęściej zmiany o charakterze skóry naczyniowej dotyczą osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia i zwykle najbardziej widoczne są na policzkach, nosie i brodzie. Początkowo jest to tylko skłonność do okresowego rumienienia się. Z czasem jednak pojawiają się teleangiektazje czyli widoczne, trwale rozszerzone naczynia krwionośne. Niestety, zmiany te z czasem mogą przekształcić się w jeszcze bardziej widoczne zmiany, o zabarwieniu od czerwonego do sino-niebieskiego. Dlatego tak ważne jest żeby jak najszybciej rozpocząć  odpowiednią profilaktykę i minimalizować ich nasilenie. Co powinniśmy zrobić? Poznaj 8 ważnych zasad.

1. Unikaj ekstremalnych warunków

Jeśli masz cerę naczyniową to zdecydowanie nie lubi ona skrajnych temperatur. Zarówno mróz i wiatr jak upał i promieniowanie słoneczne nasilą występowanie zmian. Pamiętaj, że dotyczy to również solarium czy sauny ale także picia gorących napojów (zwłaszcza kawy) oraz jedzenia gorących posiłków (zwłaszcza tych ostrych). A przy okazji: palenie też jest niewskazane.

2. Wyeliminuj z diety cukier, ostre przyprawy i alkohol

Co to znaczy? Wyeliminuj cukier, ostre przyprawy i alkohol. Cukier nasila proces glikacji białek kolagenu, co powoduje, że skóra traci jędrność oraz jest bardziej podatna na stan zapalny. Nadmiar cukru powoduje również uszkodzenie naczyń krwionośnych. Z kolei alkohol i ostre przyprawy powodują tzw. wazodylatację czyli rozszerzenie światła naczyń krwionośnych. A dodatkowo zmniejszają nawilżenie skóry. Podobne działanie będzie miała duża ilość kawy lub napoje energetyczne – jest to efekt działania kofeiny, która rozszerza kapilary. Pojawienie się rumienia po zjedzenia tuńczyka, makreli czy sera pleśniowego również jest możliwe. Odpowiedzialne za to są tyramina i histamina – aminy biogenne, które mogą nasilać rumień, zwłaszcza u osób z zaburzeniami jelitowymi.

3. Pamiętaj o podstawach – tłuszczach omega-3, witaminach z grupy B i nawilżeniu

Kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 to świetne związki przeciwzapalne. Pomagają zregenerować skórę oraz redukują zaczerwienienia i obrzęki. Znajdziesz je w rybach i olejach roślinnych. Jednym z ważniejszych jest m.in. kwas alfa linolenowy ALA (źródłem jest np. tłoczony na zimno olej lniany).

Z kolei witaminy z grupy B to fundament zdrowej skóry. Przy cerze naczyniowej sprawdzi się zwłaszcza niacyna (witamina B3) ale jeśli chcesz również zapobiegać starzeniu się skóry to podstawą jest także cholina (witamina B4) oraz biotyna (witamina B7).

Kwas hialuronowy jest ważnym składnikiem skóry. Pod wpływem różnych czynników zawartość kwasu hialuronowego w skórze się zmniejsza, co powoduje gorsze nawilżenie, powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry. Najefektywniejszą formą nawilżenia skóry jest dostarczenie kwasu hialuronowego od wewnątrz w formie dermosuplementacji. Dzięki wyższej absorpcji składników odżywczych, która zachodzi w jelicie cienkim kwas hialuronowy przeniknie w najgłębsze warstwy skóry nawilżając i regenerując skórę od środka.

4. Zadbaj o odpowiednią ilość witaminy C i witaminy K w diecie

Witamina C i K to dwie królowe skóry naczyniowej. Obie wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Dodatkowo witamina C działa przeciwutleniająco oraz kofaktorem hydroksylazy lizylowej i prolilowej, które stabilizują strukturę kolagenu. Te dwie witaminy pomagają utrzymać naturalny i wyrównany koloryt skóry.

5. Cynk, miedź i selen – 3 filary skóry naczyniowej

Trzy najważniejsze to cynk, selen i miedź. Dlaczego? Cynk oprócz właściwości przeciwzapalnych świetnie łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę. Z kolei miedź poprawia syntezę kolagenu oraz jego usieciowania. Jest niezbędna dla działania tyrozynazy odpowiedzialnej za pigmentację skóry. Miedź razem z selenem i cynkiem wchodzą w skład dymutazy ponadtlenkowej – jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Naturalnym źródłem dysmutazy jest np. melon.

6. Nie pomijaj antyoksydantów

Polifenole to grupa związków o działaniu antyoksydacyjnym. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że przeciwutleniacze „zmiatają” wolne rodniki. A co mają wspólnego wolne rodniki ze skórą naczyniową? Bardzo dużo! Wolne rodniki nie tylko uszkadzają naczynia krwionośne ale działają też niekorzystnie na kerocytynocyty i fibroblasty, czyli komórki znajdujące się w skórze. Efektem ich działania będzie cienka skóra z widocznymi teleangiektazjami.

Dlatego zadbaj o odpowiednią ilość polifenoli. Najbardziej znanym przykładem polifenoli są ciemne winogrona (OPC) ale polifenole to bardzo duża grupa i znajdziemy je w wielu warzywach i owoców ale także m.in. a kakao czy przyprawach.

Bardzo ważnym polifenolem dla skóry naczyniowej jest też kwercetyna, należąca do grupy flawonoidów. Ma nie tylko działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne ale przede wszystkim wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń włosowatych.

7. Pamiętaj o karotenoidach

To kolejna grupa silnych antyoksydantów. Dodatkowo chronią przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Dzięki nim regeneracja włókien kolagenowych jest skuteczniejsza. Ich dużą korzyścią jest też redukowanie ilości przebarwień posłonecznych. Badania pokazują, że suplementacja karotenoidami może zmniejszyć mutacje mitochondrialne w fibroblastach narażonych na działanie promieniowania UV. Przykładem silnego karotenoidu jest np. zeaksantyna i luteina

8. Regeneruj skórę od wewnątrz

Troska o skórę nie może ograniczać się tylko do pielęgnacji zewnętrznej, która ze względu na swoją naturalną funkcję jaką jest ochrona organizmu powoduje niewielkie i powierzchniowe wchłanianie substancji aktywnych zawartych np. w kremach. Warstwa rogowa naskórka zbudowana z komórek wypełnionych kreatywną ogranicza wchłanianie składników aktywnych do jej głębszych warstw. Aby zadbać o skórę kompleksowo musimy o nią zadbać przede wszystkim od wewnątrz wykorzystując potencjał składników aktywnych w diecie i suplementacji. Tylko łącząc pielęgnację wewnętrzną z zewnętrzną osiągniemy namacalne i satysfakcjonujące efekty w walce o piękną i zdrowa skórę. Jeśli chcesz zadbać o swoją skórę naczyniową holistycznie pamiętaj o dostarczeniu do jej funkcjonowania niezbędnych substancji tj. witamina K, witamina C, witaminy z grupy B, kwercetyna, zeaksantyna i luteina, antyoksydanty np. OPC z pestek winogron, cynk, miedź, ekstrakt z melona, kwas hialuronowy. Znajdziesz je w Dermosuplemencie Redniess Skin którego działanie skoncentrowane jest na uszczelnieniu i wzmocnieniu naczyń krwionośnych, redukcji przebarwień i rumienia oraz poprawienie nawilżenia i odporności skóry na działanie UV.

Product Image

Wzmocniona skóra bez pękających naczynek i rumienia

Redness Skin

Author Image

Dr Maja Czerwińska

DIETETYK KLINICZNY

Źródła

>Ratajczak-Stefańska V, Maleszka R, Boer M, Kiedrowicz M. Skóra naczyniowa – problemy diagnostyczne. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej 54 Katarzyna Janda, Oliwia Lach prace poglądowe Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014 w Szczecinie nr 55. Wydawnictwo Naukowe PUM, Szczecin 2009.

Krysiak-Zielonka I., Kałużna O. Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian. Kosmetologia Estetyczna, 2019, 4(8): 427-432.

West, Sheila. (2001). Effect of diet on vascular reactivity: An emerging marker for vascular risk. Current atherosclerosis reports. 3. 446-55. 10.1007/s11883-001-0034-7.

Schagen SK, Zampeli VA, Makrantonaki E, Zouboulis CC. Discovering the link between nutrition and skin aging. 2012 Jul 1;4(3):298-307. doi: 10.4161/derm.22876. PMID: 23467449; PMCID: PMC3583891.

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Brakuje 300 zł do darmowej dostawy.
Produkty nie są już dostępne do zakupu