Ta strona ma ograniczoną obsługę przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.
Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Nowa formuła Redness Skin! 💫 Teraz z wąkrotką azjatycką i kasztanowcem dla jeszcze lepszych efektów 🌺

-10% na pierwsze zamówienie 🤍 Zapisz się do naszego newslettera i odbierz zniżkę!

Masz trądzik? Problemem mogą być jelita!

Masz trądzik? Problemem mogą być jelita!

Wszyscy już wiemy, że stan naszych jelit ma ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie ale też na nasze zdrowie. Ale czy wiedziałaś, że mikrobiom jelitowy (skład bakterii jelitowych) może mieć wpływ również na wygląd twojej skóry? Znamy już doskonale oś jelito-mózg, niektórzy pewnie słyszeli o osi jelito-wątroba czy jelito-kości. Ale czy wiedziałaś, że istnieje oś jelito-skóra?

Zacznijmy od tego, że bariera skóra i bariera jelitowa mają dość dużo podobieństw. Pierwszą wspólną cechą jest ich ogromna powierzchnia – skóra i jelita to największe powierzchnie kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. To powoduje, że po pierwsze są one ważną barierą chroniącą wnętrze organizmu a z drugiej strony zarówno w skórze jak i w jelitach znajduje się dużo komórek układu immunologicznego (które jako pierwsze mogą podjąć reakcję jeśli coś miałoby wywołać zagrożenie). Kolejna wspólna cecha to spora ilość bakterii, choć oczywiście więcej bakterii mamy w jelitach, zwłaszcza w jelicie grubym. Co ciekawe, niektóre choroby jelit i skóry wykazują podobieństwo. Tak jest m.in. w łuszczycy i chorobie zapalnej jelit. W obu przypadkach dysfunkcja dotyczy bariery, wzrasta przepuszczalność, występuje dysbioza a choroba wywołuje analogiczną odpowiedź układu immunologicznego. O istnieniu powiązania pomiędzy jelitami a skórą może oczywiście świadczyć również fakt, że niektóre choroby mają swoją skórną manifestację, tak jak np. w celiakii (Choroba Duhringa) czy związek pomiędzy jedzeniem a nasileniem atopowego zapalenia skóry.

Oś jelito-skóra

Chociaż o samej osi jelito-skóra i komunikacji między nimi mówimy od niedawna to korelację (zależność) pomiędzy chorobami skóry a chorobami jelit obserwowaliśmy już od dawna. Naukowcy wskazują, że istnieje związek pomiędzy dysbiozą jelitową (nieprawidłowy skład bakterii) a zaburzeniami równowagi homeostazy skóry, szczególnie w patogenezie niektórych chorób zapalnych skóry (takich jak np. trądzik pospolity ale też atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca). Możliwym wpływem mikroflory jelitowej na trądzik może być interakcja ze szlakiem mTOR. Jest to szlak, który odgrywa ogromną rolę w regulowaniu proliferacji i dojrzewania komórek. Badania wykazały jednak, że upośledzenie szlaku mTOR  ma wpływ na różne choroby skóry. M.in szlak ten ma swoją rolę w patogenezie trądziku.

Trądzik, a zaburzenia flory bakteryjnej

Nie możemy też pominąć tego, że u pacjentów z trądzikiem zauważamy również różnice w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. W jednym z badań, nawet u 40% pacjentów z trądzikiem odnotowano niskie stężenie kwasu solnego w żołądku. Ma to wpływ nie tylko na proces trawienia ale może sprzyjać SIBO, czyli przerostowi bakteryjnemu w jelicie cienkim. Korelacja jelito-skóra i zaostrzenie objawów skórnych poprzez mikrobiom może być spowodowana również nieprawidłowymi metabolitami mikroflory jelitowej, które mogą zmieniać homeostazę skóry. Zaobserwowano na przykład, że u osób z ciężką odmianą trądziku częściej wykrywano we krwi lipopolisacharyd (LPS). Lipopolisacharyd to endotoksyna, która jest składnikiem ściany komórkowej bakterii gram-ujemnych. Ma on silne właściwości prozapalne i immunogenne i związany jest z występowaniem wielu chorób.

Probiotyki na trądzik

Wiedząc o osi jelito-skóra nic dziwnego, że probiotyki znalazły swoje miejsce w kosmetologii. Obecnie wykorzystywane są zarówno jako wsparcie w dermosuplementacji (np. w trądziku pospolitym czy atopowym zapaleniu skóry). Badania potwierdzają ich skuteczność. Zauważono np., że niektóre probiotyki, takie jak Streptococcus thermophilus zwiększają produkcję ceramidów. Ceramidy z kolei mogą pokazywać właściwości przeciwdrobnoustrojowe przeciwko Cutibacterium acnes, czyli bakterii zaangażowanej w etiopatogenezę trądziku. Zdolność do hamowania wzrostu Cutibacterium acnes wykazują również inne szczepy probiotyczne, takie jak: Lactobacillus casei NCFB 161 Lactobacillus acidophilus NCFB 1748 czy  Lactobacillus plantarum DSM 12028. Coraz więcej badań dermatologicznych poświęcone jest wpływom probiotyków na choroby skóry. Wyniki badań wskazują, że suplementacja przez 4 do 8 tygodni mieszaniną probiotyków zawierających między innymi Bifidobacterium breve BR03 DSM 16604  u pacjentów z trądzikiem miała istotny wpływ na zmniejszenie liczby zmian zapalnych. Probiotyki znajdziesz w Dermosuplemencie Acne Skin, który jest skoncentrowany na oczyszczeniu skóry od wewnątrz, oraz wsparciu jelit w eliminacji nagromadzonych toksyn, które mogą pwoodwać wypryski.

Product Image

Czysta skóra bez trądziku

Acne Skin

Korzystne efekty zaobserwowano również w przypadku stosowania probiotyków u pacjentów z trądzikiem różowatym czy łojotokowym zapaleniem skóry. Coraz więcej mówi się również o wykorzystaniu probiotyków w kosmetykach. Zaobserwowano m.in, że wiele szczepów Lactobacillus i Bifidobacterium ma dobrą zdolność przylegania do naskórka i hamowania tworzenia się biofilmu bakterii chorobotwórczych.

Jak wesprzeć jelita?

Biorąc pod uwagę obserwacje i wyniki badań warto pamiętać o dwukierunkowej zależności pomiędzy skórą a jelitami. Dlatego planując plan pielęgnacji czy wspomagania leczenia problemów skórnych warto pomyśleć także o wsparciu jelit dietą oraz dermosuplementacją. Może się bowiem okazać, że w przypadku niektórych chorób zapalnych skóry leczenie może być mniej skuteczne dopóki nie zaczniemy od poprawienia sytuacji w przewodzie pokarmowym.

Author Image

Dr Maja Czerwińska

DIETETYK KLINICZNY

Źródła:

Rinaldi F, Marotta L, Mascolo A, Amoruso A, Pane M, Giuliani G, Pinto D. Facial Acne: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study on the Clinical Efficacy of a Symbiotic Dietary Supplement. Dermatol Ther (Heidelb). 2022

Sánchez-Pellicer, P.; Navarro-Moratalla, L.; Núñez-Delegido, E.; Ruzafa-Costas, B.; Agüera-Santos, J.; Navarro-López, V. Acne, Microbiome, and Probiotics: The Gut–Skin Axis. Microorganisms 2022, 10, 1303. https://doi.org/ 10.3390/microorganisms10071303Feb;12(2):577-589. doi: 10.1007/s13555-021-00664-z. Epub 2022 Jan 21. PMID: 35061237; PMCID: PMC8850513.

De Pessemier, B.; Grine, L.; Debaere, M.; Maes, A.; Paetzold, B.; Callewaert, C. Gut–Skin Axis: Current Knowledge of the Interrelationship between Microbial Dysbiosis and Skin Conditions. Microorganisms 2021, 9, 353. https://doi.org/10.3390/ microorganisms9020353

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Brakuje 300 zł do darmowej dostawy.
Produkty nie są już dostępne do zakupu