Ta strona ma ograniczoną obsługę przeglądarki. Zalecamy przejście na Edge, Chrome, Safari lub Firefox.
Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Nowa formuła Redness Skin! 💫 Teraz z wąkrotką azjatycką i kasztanowcem dla jeszcze lepszych efektów 🌺

-10% na pierwsze zamówienie 🤍 Zapisz się do naszego newslettera i odbierz zniżkę!

Skóra po suplementacji kolagenu

Najlepszy kolagen – który wybrać i dlaczego warto go brać?

Kolagen to białko strukturalne, spotykane wśród wielokomórkowych organizmów zwierzęcych. W ludzkim ciele stanowi ok. 30% wszystkich białek. Badacze wyróżniają 29 rodzajów kolagenu. Każdy z nich, kodowany przez inne geny, dominuje w odpowiednich tkankach lub strukturach organizmu. Który kolagen wybrać – rybi, wieprzowy czy wołowy?

Czy warto brać kolagen?

Z punktu widzenia kosmetologii, kolagen odgrywa bardzo ważną rolę w fizjologicznym procesie starzenia się skóry. Okres po 25 roku życia przyjmuje się za początek tego zjawiska. W tym czasie dochodzi do zmian w procesach metabolicznych, w skutek których pojawiają się widoczne oznaki starzenia. Bardzo często skóra staje się sucha, traci swoją jędrność i elastyczność, a na jej powierzchni pojawiają się pierwsze zmarszczki i drobne linie.

 Podstawą w działaniu anti-aging jest zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta oraz unikanie używek. Warto również zadbać o codzienną suplementację, tak aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin oraz składników mineralnych. W przypadku terapii przeciwstarzeniowych warto rozważyć wprowadzenie suplementacji kolagenu.

Która warstwa skóry odpowiada za produkcję kolagenu?

Skóra to największy organ w ludzkim ciele, który pełni szereg ważnych funkcji. Składa się z warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej oraz naskórka. W środkowej części (skóra właściwa) znajdują się komórki (fibroblasty) odpowiedzialne za produkcję białek: kolagenu i elastyny. Aby skóra mogła prawidłowo funkcjonować, struktura warstwy właściwej musi być zachowana, ponieważ zapewnia ona wsparcie dla naskórka. Wraz z wiekiem synteza białek budulcowych (kolagenu i elastyny) spowalnia. Procesom nie sprzyja dieta bogata w cukry proste, ekspozycja na promieniowanie UV, palenie papierosów czy stres. Pod wpływem tych czynników, fibroblasty nie są w stanie produkować jakościowo dobrych białek, co powoduje przyspieszenie widoczności procesów starzenia się skóry.

Który kolagen wybrać?

Kolagen można zróżnicować pod kilkoma względami: występowania w organizmie oraz pochodzenia. W przypadku skóry mamy do czynienia z białkiem typu I i III, którego źródłem jest kolagen rybi, wieprzowy oraz wołowy. Który kolagen wybrać?

Ze względu na łatwą przyswajalność, rzadkie reakcje zapalne i niską liczbę zanieczyszczeń, w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym preferowane jest stosowanie kolagenu pochodzenia morskiego. Białko ekstrahuje się z bezkręgowców (meduzy, gąbki, jeżowce, ośmiornice), ale także kręgowców, w tym dorsza, łososia i ssaków morskich. Kolagen morski jest najbardziej zbliżony budową do kolagenu ludzkiego. Cząsteczka jest bardzo mała przez co łatwo przedostaję się do krwiobiegu, a jego przyswajalność jest wielokrotnie większa, niż kolagenu wieprzowego i wołowego. A co za tym idzie efekty suplementacji kolagenu rybiego są zdecydowanie lepsze. Należy podkreślić, że kolagen rybi jest hipoalergiczny, jest składnikiem naturalnym, który nie uczula i na który skóra reaguje znakomicie.

Przyswajalność kolagenu

Kolagen w swojej podstawowej formie nie jest w przyswajalny przez ludzki organizm. Musi zostać poddany procesowi hydrolizacji, w skutek którego cząsteczki białka rozbijane są na pojedyncze aminokwasy (peptydy kolagenowe). Dopiero one posiadają zdolność przenikania w stanie nienaruszonym do krwiobiegu po strawieniu w przewodzie pokarmowym. Po dotarciu do skóry właściwej, peptydy stymulują fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych oraz kwasu hialuronowego. Z aminokwasów, które trafiają do organizmu wskutek podania suplementu z kolagenem hydrolizowanym, ludzki organizm jest w stanie ponownie „odbudować” cząsteczki kolagenu. Po spożyciu zhydrolizowanego kolagenu we krwi wykryto aminokwasy: prolinę i hydroksyprolinę, które po strawieniu gromadzą się w chrząstce lub skórze i pomagają w utrzymaniu stabilności oraz regeneracji.

Suplementacja kolagenu w ostatnich latach zyskała wielu zwolenników. Należy jednak pamiętać, że produkt produktowi nierówny. Sięgając po kolagen warto postawić na sprawdzone suplementy, które zawierają białko dobrej jakości. Dermosuplement Youth Skin to  odpowiednio wyselekcjonowana kompozycja składników aktywnych (m.in. hydrolizowanego kolagenu rybiego, witaminy C, witamin z grupy B oraz naturalnych ekstraktów). Suplement zawiera w jednej porcji aż 5g kolagenu z ryb morskich. Jest to dużo lepszy wybór niż produkty zawierające kolagen wieprzowy czy wołowy. Podczas, gdy kosmetyki działają jedynie na wierzchnią warstwę skóry, dermosuplement Youth Skin regeneruje, odżywia i działa odmładzająco od wewnątrz.

Product Image

Odmłodzona skóra z efektem liftingu

Youth Skin

Badania naukowe potwierdzają suplementację kolagenu

Korzystny wpływ peptydów kolagenowych na elastyczność skóry, taki jak spłycenie zmarszczek czy zwiększenie odkładania kolagenu w skórze właściwej, wykazano w badaniach klinicznych, w których zauważono:

  • Zmniejszenie widoczności cellulitu oraz nierównej struktury skóry (1),
  • Przyspieszony wzrost paznokci (2),
  • Poprawę elastyczności skóry oraz produkcji sebum (3),
  • Spowolnienie procesów starzenia się u mężczyzn (4),
  • Widoczne efekty przeciwstarzeniowe (5),
  • Zmniejszenie suchości skóry i widoczności zmarszczek (6).

Po spożyciu, peptydy kolagenowe mogą pozostawać w skórze nawet do 14 dniu, wpływając na ochronę przeciwsłoneczną, utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz syntezy włókien kolagenu i elastyny. Warto również podkreślić, że wiele badań naukowych zwraca uwagę na jednoczesne suplementowanie kolagenu oraz witamin z grupy C, które są niezbędnym składnikiem produkcji kolagenu.

Author Image

KOSMETOLOG Martyna Radziejewska

EKSPERT KOSMETOLOGII

 

Źródła

1. Schunck M, Zague V, Oesser S and Proksch E: Dietary supplementation with specific collagen peptides has a body mass index-dependent beneficial effect on cellulite morphology. J Med Food. 18:1340–1348. 2015.PubMed/NCBIView Article : Google Scholar

2. Hexsel D, Zague V, Schunck M, Siega C, Camozzato FO and Oesser S: Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails. J Cosmet Dermatol. 16:520–526. 2017.PubMed/NCBI View Article : Google Scholar

3. De Luca C1, Mikhal’chik EV, Suprun MV, Papacharalambous M, Truhanov A and Korkina LG: Skin antiageing and systemic redox effects of supplementation with marine collagen peptides and plant-derived antioxidants: A single-blind case-control clinical study. Oxid Med Cell Longev. 2016(4389410)2016.PubMed/NCBI View Article : Google Scholar

4. Costa A, Pegas Pereira ES, Assumpção EC, Calixto Dos Santos FB, Ota FS, de Oliveira Pereira M, Fidelis MC, Fávaro R, Barros Langen SS, Favaro de Arruda LH, et al: Assessment of clinical effects and safety of an oral supplement based on marine protein, vitamin C, grape seed extract, zinc, and tomato extract in the improvement of visible signs of skin aging in men. Clin Cosmet Investig Dermatol. 8:319–328. 2015.PubMed/NCBI View Article : Google Scholar

5. Je HJ, Han YK, Lee HG and Bae IY: Anti-aging potential of fish collagen hydrolysates subjected to simulated gastrointestinal digestion and Caco-2 cell permeation. J Appl Biol Chem. 62:101–107. 2019.

6. Schwartz SR and Park J: Ingestion of BioCell Collagen(®), a novel hydrolyzed chicken sternal cartilage extract; enhanced blood microcirculation and reduced facial aging signs. Clin Interv Aging. 7:267–273. 2012.PubMed/NCBIView Article : Google Scholar.

7. Pawlak M, Podgórki T: Kolagen – fakty i oczekiwania. Suplementy 2018/2019. https://food-forum.pl/artykul/kolagen-fakty-i-oczekiwania

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki Brakuje 300 zł do darmowej dostawy.
Produkty nie są już dostępne do zakupu